Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały?

Zakładanie maseczki to dla Ciebie prawdziwa zmora – nie tylko z uwagi na niewygodę oddychania, ale i pokrywające się parą okulary? Świetnie trafiłeś! Znamy kilka praktycznych sposobów na rozprawienie się z tym problemem! Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały? Sprawdź!

Parujące okulary, a noszenie maseczki.

Walka z koronawirusem trwa. Choć na chwilę obecną, obostrzenia nałożone w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19 uległy złagodzeniu, tak wciąż zobowiązani jesteśmy do przestrzegania niektórych ograniczeń. Wśród nich znajduje się m.in. nakaz zasłaniania ust i nosa. Po wprowadzeniu zmian, aktualnie można to robić wyłącznie przy pomocy maseczki. Długie jej noszenie może być jednak naprawdę uciążliwe – zwłaszcza, gdy zmagamy się z wadą wzroku i jesteśmy zmuszeni do zakładania szkieł korekcyjnych. Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały?

Dlaczego okulary parują?

Problem parujących okularów przy noszeniu maseczki dotyczy wielu osób. Parują one jednak zawsze, gdy zimna powierzchnia szkieł styka się ciepłym powietrzem – można doświadczyć tego szczególnie często w sezonie jesienno-zimowym. Dzieje się tak też przy noszeniu maseczki, kiedy wydychane, ciepłe powietrze, znajduje jedyną drogę ujścia w szczelinie powstałej wokół nosa.

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały?

Zastanawiasz się, jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały? Poniżej znajdziesz kilka prostych i sprawdzonych porad na zaparowane szkła!

  • Dopasowana maseczka – przyczyną zaparowanych szkieł jest luźna maska. Warto więc pomyśleć o jej zmianie. Największą szczelność zapewniają zdecydowanie półmaski FFP2 i FFP3. Nieco mniej szczelne, ale jednocześnie tańsze są maseczki medyczne z metalowym drucikiem.  
  • Specjalne płyny do szkieł – dostępne np. w salonach optycznych, zadbają nie tylko o dobrą kondycję szkieł, ale także zapobiegną ich zaparowywaniu.
  • Domowe środki – płyn do mycia naczyń i mydło. Co je łączy? Surfaktanty – czyli czynne substancje chemiczne, z którymi w prosty i bardzo ekonomiczny sposób poradzisz sobie z parującymi okularami! Wystarczy, że naniesiesz na szkła niewielką ilość roztworu z mydłem lub płynem, a następnie delikatnie je wytrzesz. Pamiętaj, by wystrzegać się środków z alkoholem i stosować wyłącznie delikatne preparaty.
  • Odpowiednie ułożenie – w walce z parującymi szkłami ważna jest także odpowiednia pozycja, zarówno okularów, jak i maski. Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały? Chcąc zapobiec gromadzeniu się pary na szkłach, warto wsunąć maseczkę nieco pod okulary. Te z kolei dobrze przesunąć nieco dalej w kierunku czubka nosa – oczywiście na taką odległość, by w dalszym ciągu ich używanie było komfortowe.
  • Szkła specjalne – bezkonkurencyjnym narzędziem w walce z parującymi okularami są… soczewki. Świetnie radzą sobie także specjalne okulary z powłoką hydrofobową – zapobiegnie ona nie tylko gromadzeniu się pary, ale również przyleganiu brudu.

Gdzie trzeba nosić maseczki?

Wiesz już, jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały. Warto więc na koniec jeszcze raz przypomnieć, kiedy tak właściwie zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe.

Wiele osób zapomina, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek w publicznej przestrzeni otwartej dotyczy jedynie sytuacji, gdy jesteśmy w stanie zachować 1,5 metra odstępu od osób znajdujących się w pobliżu. Wciąż natomiast jesteśmy zobowiązani do zasłaniania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach – m.in. w galeriach handlowych, kinie, teatrze, urzędzie, u lekarza, w gabinetach kosmetycznych, u fryzjera, korzystając z transportu publicznego, zakładzie pracy, szkole, kościele i na uczelni, a nawet poruszając się na terenie nieruchomości wspólnych.

Więcej szczegółowych informacji na temat aktualnie obowiązujących obostrzeń znajdziesz na stronie rządowej. W naszym sklepie możesz z kolei zaopatrzyć się w różnego rodzaju maseczki ochronne, które zadbają o bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych! Życzymy dużo zdrowia!