Rodzaje maseczek ochronnych

Choć sytuacja epidemiczna w kraju wydaje się być już dobrze opanowana, tak wciąż daleko jeszcze do ogłoszenia zwycięstwa nad wirusem. Zwłaszcza, kiedy na horyzoncie wisi widmo wkroczenia do kraju kolejnych, groźnych jego mutacji. W dalszym ciągu obowiązują różne obostrzenia – w tym nakaz noszenia maseczki. Która najlepiej zabezpieczy nas przed zakażeniem? Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje maseczek ochronnych i wyjaśniamy, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi ich rodzajami. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które z nich zapewnią najlepszą ochronę Tobie i Twoim bliskim!

Jaki rodzaj maseczekochronnych wybrać?

Maseczki ochronne choć obowiązkowe, nie zapewnią nam 100% ochrony przed wirusem. Właśnie dlatego niezbędne jest przestrzeganie również innych zaleceń wydanych przez rząd - przede wszystkim zachowywanie min. 1,5 metrowego dystansu i dezynfekcja rąk. Znaczenie ma również to, jaką maseczkę wybierzemy i w jaki sposób będziemy ją nosić.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje maseczek ochronnych. Różnią się one kształtem, przeznaczeniem i co najważniejsze – właściwościami filtracyjnymi. Warto mieć na uwadze, że nie każda maska sprawdzi się na każdą sytuację, co więcej – stosowanie masek o innym przeznaczeniu może nie tylko nie zabezpieczyć nas przed koronawirusem, ale nawet przyczynić się do innych problemów zdrowotnych.

Najpopularniejsze rodzaje maseczek ochronnych

  • Maseczka ochronna niemedyczna – higieniczna, jednorazowa maseczka ochronna. Spełniająca normy bezpieczeństwa (oznaczenie CE), jednak nieposiadająca właściwości wytyczonych przez normę PN-EN 14683 obowiązującą na terenie Unii Europejskiej, określającą skuteczność filtracji i stopień przesiąkania. Dostępne w standardowych rozmiarach dla dorosłych, jak również jako maseczki dziecięce.
  • Maseczki chirurgiczne – znane też jako maseczki medyczne, przeznaczone do jednorazowego użytku. Spełniające obowiązującą w UE normę PN-EN 14683. Stanowią fizyczną barierę - chronią przed przedostawaniem się do otoczenia większych cząsteczek zakaźnych, zatrzymując te o średnicy większej niż 1 mikrometr. Nie blokują więc samodzielnego koronawirusa (jego średnica to 0,06-0,14 mikrometra). Sprawdzają się jednak dobrze przy zatrzymywaniu wirusów z aerozoli (rozpylanych np. podczas rozmowy, kaszlu czy kichania). Nie filtrują powietrza – nie zabezpieczają więc osoby noszącej przed zakażeniem. Ich wadą jest niska szczelność. Dostępne w 3 rodzajach o różnej skuteczności filtracji.
  • Półmaski FFP1, FFP2, FFP3 – spotykane często jako maseczki filtrujące, nie tylko zatrzymują transmisję cząsteczek zakaźnych do otoczenia, ale także chronią użytkownika przed zarażeniem. Wykazują dobrą szczelność. Mechanizm filtrujący opiera się w większości przypadków na sprasowanych włóknach polipropylenu (struktura podobna na popularnego filtru HEPA). Dostępne są również półmaski z dodatkowym specjalnym filtrem i zaworem oddechowym, odprowadzającym na zewnątrz wydychane powietrze. Z uwagi na niższy poziom filtracji półmaski typu 1, zalecane są przede wszystkim półmaski FFP2 i FFP3. Wykazują one odpowiednio średnią (blokowanie 95% cząsteczek) i wysoką (blokowanie 99% cząsteczek) skuteczność filtracji. Dostępne modele jednorazowe (symbol R, konieczność wymiany co 8h) i wielokrotnego użytku (symbol NR, konieczność wymiany filtra max. co 4 tygodnie).
  • Maseczki antysmogowe N95, N99 – inny rodzaj maseczek filtrujących, doskonale znany budowlańcom. Chronią przed przedostawaniem się do dróg oddechowych szkodliwych pyłów i innych lotnych substancji. Wyposażone w filtr wstępny, warstwy zatrzymujące pyły i zanieczyszczenia i warstwę antybakteryjną. Tworzone z włókien polipropylenu i ziarenek węgla aktywnego. Nie jest zalecane ich długie noszenie – maska w znaczny sposób utrudnia oddychanie.

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze rodzaje maseczek ochronnych. Ważne jest również abyś wiedział, gdzie kupić maseczki ochronne. Pamiętaj także, że samo noszenie maseczki ochronnej, nawet tej z najwyższą skutecznością filtracji, nie zabezpieczy w pełni przez wirusem i musi być połączone z przestrzeganiem innych zaleceń – przede wszystkim higieną rąk i dystansem społecznym.