Gdzie kupić maseczki ochronne?

Mija ponad rok od zdiagnozowania polskiego pacjenta zero zakażonego koronawirusem. Przez pierwsze miesiące od wybuchu epidemii w naszym kraju, środki do dezynfekcji i ochrony były niemalże towarem deficytowym. Teraz, kiedy mamy ich aż w nadmiarze, wątpliwości pojawiają się, co do innych kwestii. Zwłaszcza, jeśli chodzi o maseczki. Która z nich da najlepsze zabezpieczenie przed wirusem? Gdzie kupić maseczki ochronne, by mieć pewność, że kupujemy produkt bezpieczny i skuteczny? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości!

Maseczki ochronne – dlaczego należy je nosić?

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmienił cały świat. Nieodłącznym atrybutem tzw. „nowej normalności” są maseczki ochronne. Choć nakaz zakrywania ust i nosa, a obecnie również, zgodnie z prawem, nakaz noszenia maseczek, wciąż obowiązuje, tak wiele osób w dalszym ciągu miewa wątpliwości, co do jego słuszności. Dlaczego należy nosić maseczki ochronne?

Aktualnie obowiązek ten wynika z ustawy. Warto jednak mieć na uwadze, że powinna nas zachęcić do niego nie tylko litera prawa, ale przede wszystkim troska o zdrowie swoje i innych osób – zwłaszcza tych, dla których, z racji obniżonej odporności, podeszłego wieku lub innych schorzeń, zakażenie koronawirusem może przynieść fatalne skutki. Z racji faktu, że wirus wywołujący chorobę COVID-19 należy do grupy patogenów przenoszonych drogą kropelkową, to właśnie maseczki ochronne stanowią jedną z podstawowych form ochrony przed zakażeniem. Stosowane samodzielnie jako jedyny środek ochrony, nie zabezpieczą jednak w 100% przed wirusem.

Rodzaje maseczek ochronnych

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje maseczek ochronnych. Warto mieć na uwadze, że maska masce nierówna – nie tylko, jeśli chodzi o cenę, ale przede wszystkim właściwości filtrujące, od których zależy w końcu nasze zdrowie. Czym charakteryzują się podstawowe maseczki ochronne?

  • Maseczki niemedyczne – maseczki higieniczne przeznaczone do jednokrotnego wykorzystania. Oznaczone symbolem CE zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Nie posiadają właściwości ochronnych przed zakażeniem.  
  • Maseczki medyczne – znane również jako maseczki chirurgiczne. Należą do podstawowego wyposażenia placówek medycznych. Wykonane z polipropylenu, dostępne z reguły w wariancie dwu- i trójwarstwowym do jednorazowego użytku. Ich celem jest stworzenie fizycznej bariery, która blokuje przedostawanie się cząsteczek z błon śluzowych do otoczenia. Dobrze zatrzymują większe cząstki (średnica powyżej 1 mikrometra) i wirusy obecne aerozolu, transmitowane drogą kropelkową (np. podczas rozmowy, kaszlu, kichania). Nie zabezpieczą jednak przed samodzielnym wirusem (średnica w granicach 0,06-0,14 mikrometra).  Wykazują słabą szczelność. Nie filtrują wdychanego powietrza.
  • Półmaski FFP1, FFP2, FFP3 – inaczej maseczki filtrujące, chronią zarówno otoczenie, jak i osobę noszącą maskę. Tworzone najczęściej z włókien polipropylenu. Mogą posiadać dodatkowo specjalny filtr oraz zawór oddychający, przeznaczony do odprowadzania powietrza. Wyróżniają się dobrą szczelnością. Najwyższą skutecznością mogą pochwalić się półmaski FFP2 i FFP3, zatrzymujące odpowiednio do 95% i 99% cząsteczek.

Gdzie kupić maseczki ochronne?

Widmo nadejścia kolejnej fali koronawirusa, a także pojawiające się mutacje, wymuszają podtrzymanie obostrzeń. W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłania ust i nosa, tym razem – wyłącznie przy pomocy maseczki. Na szczęście obecnie tego typu środki ochrony osobistej stały się powszechnie dostępne, a ich zakup nie stanowi już większego problemu.

Gdzie kupić maseczki ochronne? Maseczki dziecięce, ale także wyroby przeznaczone dla dorosłych, znaleźć można praktycznie wszędzie – od aptek, przez sklepy odzieżowe i spożywcze, aż po te z artykułami gospodarstwa domowego. Nie wszędzie jednak znajdziemy maseczki spełniające odpowiednie normy i standardy. Minusem jest też najczęściej mocno zawyżona cena.

Alternatywą może być zakup maseczek w sieci. Daje nam to nie tylko dostęp do szerokiej oferty i tańszych produktów, ale także wygodę i bezpieczeństwo – nie ryzykujemy zdrowiem ani swoim, ani innych. Gdzie kupić maseczki ochronne? Sprawdzonym adresem jest desmax.pl! W ofercie naszego sklepu znajduje się wszystko, co niezbędne w dobie pandemii – maseczki ochronne i medyczne, półmaski filtrujące, maseczki dziecięce, a także płyny do dezynfekcji, pulsoksymetry czy szybkie testy antygenowe. Zawsze w najlepszej cenie – zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej.