Co daje maseczka ochronna?

Dystans, dezynfekcja, maseczka – trzy główne filary bezpieczeństwa, których przestrzeganie ma pomóc jeszcze szybciej rozprawić się z koronawirusem. O ile dwie pierwsze zasady raczej nie wzbudzają wątpliwości, rozbieżne zdania pojawiają się na temat tej ostatniej. Co daje maseczka ochronna? Kiedy jest niezbędna? Czy jej noszenie ma w ogóle sens? Na te i inne pytania związane z noszeniem maseczek odpowiadamy w poniższym artykule.

Maseczka ochronna – niezbędna w czasie pandemii

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa, lista obowiązujących obostrzeń modyfikowana była kilkukrotnie. Od początku jednak, stałym elementem, który ani razu nie został zupełnie zniesiony, jest obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

To sprawiło, że maseczki ochronne stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że są one niejako symbolem roku 2020. Nosimy je nieustannie od wielu miesięcy i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się z nimi rozstaniemy. Co ciekawe, maseczki ochronne znane są nie od dziś. Ich prototyp – maska ochronna z gazy i waty – został po raz pierwszy wykorzystany już w roku 1910 w… Chinach. Rozwiązanie, choć prymitywne, okazało się skuteczne i przekonało świat o konieczności ochrony twarzy w czasie epidemii.

Co daje noszenie maseczki ochronnej?

Choć oczywiście noszenie samej maseczki nie zapewni 100% ochrony przed wirusem, tak nie ulega wątpliwości, że jest konieczne. Odpowiedzialny za chorobę COVID-19 SARS-CoV-2, a także jego mutacje należą bowiem do grupy wirusów przenoszących się drogą kropelkową. Co daje maseczka ochronna? Przede wszystkim sprawia, że proces rozprzestrzeniania się wirusa znacznie spowalnia. Dużo zależy jednak od tego, z jakim rodzajem maseczki mamy do czynienia. Jednakże już nawet te najbardziej podstawowe tworzą fizyczną barierę, która utrudnia wirusowi przedostanie się na zewnątrz. Jest to o tyle istotne, że bardzo często dochodzi do bezobjawowego zakażenia koronawirusem, a w konsekwencji nieświadomego przenoszenia go na inne osoby.

Maseczki ochronne - rodzaje

Jak już zostało wspomniane, na rynku dostępne są różne rodzaje maseczek ochronnych. Dzieli się je z uwagi na klasę właściwości filtrujących i kształt. Zależnie od wybranego rodzaju, mogą one wyłącznie utrudniać wirusowi przedostanie się do otoczenia z błon śluzowych lub dodatkowo filtrować wdychane powietrze, chroniąc osobę noszącą przed zakażeniem.

  • Maseczki niemedyczne – maseczki niepoddawane żadnym regulacjom. Wykazują najmniejszą skuteczność. Mogą być wykonane z jednej lub kilku warstw materiału. Przy regularnym praniu i dezynfekcji przeznaczone do wielorazowego użytku.
  • Maseczki chirurgiczne – klasy I, II lub III, tworzą fizyczną barierę i ograniczają przedostawanie się cząsteczek zakaźnych do otoczenia. Nie zapewniają jednak ani 100% szczelności, ani filtracji wdychanego powietrza. Jednorazowego użytku.
  • Maseczki ochronne filtrujące – inaczej półmaski, zapewniają najwyższy poziom zabezpieczenia dla otoczenia i osoby noszącej. Gwarantują dobrą szczelność i filtrowanie wdychanego powietrza. Stopień ochrony zależy od klasy zastosowanego filtra. Najniższą zapewniają maseczki ochronne FFP1, najwyższą – FFP2 i FFP3.

Maseczka ochronna – kiedy jest niezbędna?

Do pewnego czasu, zmiany w zakresie zasad zasłaniania ust i nosa dotyczyły przede wszystkim tego, gdzie należy to robić. To, jak to robić, pozostawało już kwestią indywidualną. Do dyspozycji pozostawały więc maseczki ochronne, przyłbice, ale także szaliki, apaszki czy kominy.

Obostrzenia te uległy zaostrzeniu. We wszystkich strefach w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa wyłącznie przy pomocy maseczki ochronnej. Restrykcje obowiązują obecnie niemal w całej przestrzeni publicznej. Wyłączone spod nakazu są aktualnie: tereny zielone (lasy, parki, ogrody botaniczne, zieleńce), rodzinne ogródki działkowe, plaże, podróżujący prywatnym pojazdem, spożywający posiłek w zakładach pracy oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenie lekarskie.

Wiesz już, co daje maseczka ochronna i dlaczego należy ją nosić. Pamiętaj jednak, że nawet ona nie zagwarantuje Ci 100% zabezpieczenia przed wirusem. Właśnie dlatego, niezbędne jest stosowanie się również do innych wytycznych – utrzymywanie dystansu, regularna dezynfekcja rąk, a przede wszystkim unikanie zatłoczonych miejsc, w których znacząco wzrasta ryzyko zakażenia.